Hírek : HONFOGLALÁS KORI RÉGÉSZETI PARK KAROS-KISROZVÁGY |
HONFOGLALÁS KORI RÉGÉSZETI PARK KAROS-KISROZVÁGY
2006.07.19. 17:56
A Bodrogközben felépült régészeti park egy honfoglalás kori település és egy teljesen feltárt X. századi magyar temetõ rekonstrukciója.
A honfoglalás kori települést Kisrozvágy község határában építjük fel. A természetes környezetben - 15 hektáron - álló falu az elsõ régészeti park, ahol a látogató megismerheti hogyan éltek (élhettek) eleink a IX-X. században.
HONFOGLALÁS KORI RÉGÉSZETI PARK KAROS-KISROZVÁGY
A Bodrogközben felépült régészeti park egy honfoglalás kori település és egy teljesen feltárt X. századi magyar temetõ rekonstrukciója. A honfoglalás kori települést Kisrozvágy község határában építjük fel. A természetes környezetben - 15 hektáron - álló falu az elsõ régészeti park, ahol a látogató megismerheti hogyan éltek (élhettek) eleink a IX-X. században.
A jurtasátrakat és az épített házakat egykori lakóik életkörülményeinek megfelelõen rendezzük be. A veremházban a földmûves, a földre épített faházban a nyerges, a kõalapú faházban a kovács, a paticsházban a fazekas mûhelye mûködik. A jurtákban a nemezes, a bõrös, az íjkészítõ, a textilszövõ és az ötvös dolgozik. A "falu" szélén a pásztorok jurtái állnak, mellettük a réten, a nádas szélében, a karámokban és a szárnyékok védelmében a ridegen tartott õshonos állatok legelésznek. A szálláshelyek központi "épülete" a nemzetségfõ díszes, gazdagon berendezett jurtája. A szomszédos halmon áll a sztyeppe oltára, mögötte a sámán hajléka. A falu folyamatosan éli életét, aminek a látogatók szemtanúi, sõt cselekvõ részesei lehetnek. Az öltözetükben is korhû lakók a kísérleti régészet módszereit alkalmazva bemutatják a természettel egykor teljes harmóniában élõ magyarság mindennapjait, tárgyi és szellemi kultúráját.
Karos község határában Eperjesszög II. temetõhalmán a feltárt 73 sírhely megjelölésével elkészült a honfoglalók egyik leggazdagabb sírmellékletû temetõjének rekonstrukciója. A sírjelek és a halmon álló obeliszk az itt nyugvó honteremtõk számára méltó környezetet biztosítanak és egyben minden magyar ember számára lehetõséget arra, hogy leróhassa kegyeletét eleink sírjánál.
Az elsõ honfoglalás kori élõ régészeti park ünnepélyes megnyitója 2002. május 1-jén 10 órakor volt Karos, majd Kisrozvágy községekben.
A régészeti park építése során minden szellemi, fizikai, tárgyi és anyagi segítséget elfogadunk, mert a közös célunk az, hogy minél teljesebb képet adjunk az Európában letelepedõ sztyeppei lovas népünk életérõl, kultúrájáról.
Tevékenységünkrõl folyamatosan hírt adunk a honlapon. |
|