Hírek : Horthy a kormányzó |
Horthy a kormányzó
Vajda Sándor 2006.12.21. 18:35
Amikor értesültem arról, hogy Koltay Gábor filmet forgat Horthy Miklós életéről, és kormányzóságáról örültem. Örültem, azért mert talán végre a film által lehullnak azok a „vádak” melyekkel a kommunista rendszer főideológusa illette, elhitetve emberek millióival, hogy a két világháború közötti Magyarországon „fasiszta rendszer” volt. Sajnálattal értesültem később, hogy a „hazai” mozik nem tűzik műsorukra az elkészült alkotást, mindössze az Uránia mozi az amely „lehetetlen időpontban” játssza. Pedig ez az a film, amit MINDEN MAGYARNAK LÁTNIA KELL!
Az, hogy végül mégis láttam a filmet a Patrónus alapítványnak köszönhető, mely segítségével eljutott Sátoraljaújhelybe. Egy picit borsós volt a jegyár – mely a film költségeit hivatott fedezni, ugyanis ez az alkotás nem fér be a támogatandó művek közé. Magyar ember időt, pénzt és energiát nem sajnál a nemes cél érdekében – ugye kedves olvasó. A Művelődési Központ pódiumtermében (tehát nem mozi körülmények között) egy kivetítőn tekinthettük meg a kormányzó életét és munkásságát.
A film felépítése dokumentum jellegű, aki látta a rendező Trianon című alkotását az érti majd, hogy miről írok. Főként visszaemlékezésekre, kortársi beszámolókra, történészek elemzéseire és nem utolsó sorban Horthy István özvegyének (a kormányzó menye) elbeszélésére. A „történet” Kenderesen kezdődik az ifjú Horthy életével és ott is ér véget az újratemetés eseményével. Közben sok mindenbe bepillantást kaphat a néző, megtudhatjuk, hogy a vitéz nagybányai előnévvel rendelkező család hogyan telepedik le a szülővárosban, az ifjú Miklós miként araszol felfelé a katonai ranglétrán Ferenc József tengerészetében egészen az altengernagyi rangig. Az őszirózsás forradalom és az azt követő Tanácsköztársaság rémuralma után a Szegeden ideiglenesen felálló kormány felkéri Horthyt, hogy szervezze meg a magyar hadsereget és tisztítsa meg Budapest a „vörösöktől”. Miután ez sikerült és az ideiglenes kormány immár legálisan is működhetett maradt még egy eldöntendő kérdés. Magyarország államformája királyság. IV Károly megbukott és elhagyta a „monarchia területét”, így király nélkül maradt az ország. Ekkor jött az-az ötlet, hogy térjünk vissza a hagyományokhoz mely szerint, amikor a király akadályozatva van, akkor a kormányzó veszi át a hatalmat. Eddig két alaklommal került erre sor Hunyadi János és Kossuth Lajos volt kormányzó. Horthy Miklóst felkérték e tisztségre, először nemet mondott a felkérésre, de miután megadták neki szinte az össze jogot, mely egy királyt megillet, már vállalta. Nem volt könnyű helyzetben az, aki akkoriban – első világháborút lezáró békeszerződések, Magyarország feldarabolása – vállalta az ország vezetését. A kormányzó úgy érzete, hogy nem hagyhatja cserben nemzetét és hazáját, ezért fogadta el a kinevezését. Ettől a perctől kezdve hazájának szentelte az életét, érdekek és vagyonszerzési vágy nélkül. Erről a legjellemzőbb, hogy mint gazdálkodó ember száz hold földdel rendelkezett, a kormányzósága előtt és a végén is.
Nem akarom untatni az olvasókat a történelmi események felsorolásával, és a kedvet sem akarom elvenni attól, hogy megnézzék a filmet, csak egy apró érdekességet említek meg olyan kedvcsinálásképpen. Kassa bombázása után Sztálin táviratot küldött a moszkvai nagyköveten keresztül Horthynak, hogy a támadás mögött nem a Szovjetunió áll, és nekik békés terveik vannak Magyarországgal. Ezt csak három évvel később kapta meg a kormányzó, ha akkor a kezébe kerül… A folytatást tudjuk…
Nosza ki a karosszékből és futás a legközelebbi helyre ahol hajlandók leadni a filmet, vagy kampányolni a vetítés mellet, mert
EZT A FILMET MINDEN MAGYARNAK LÁTNIA KELL!
Vajda Sándor.
|