Hírek : Mi történt volna 1456-ban, ha Nándorfehérvárt a mai parlamenti pártok vezetésével védik? |
Mi történt volna 1456-ban, ha Nándorfehérvárt a mai parlamenti pártok vezetésével védik?
2008.08.20. 11:15
Abban mindannyian egyetérthetünk, hogy a világraszoló diadal - melynek emlékét a déli harangszó őrzi a mai napig Európa minden pontján - nem jöhetett volna létre, ha a mai országvezetés áll a bástyákon. Azért számba vettük, ki mit érhettet volna el, és mi történt volna.
MSZP: Posztjukat úgy szerezték, hogy a haza régi megrontóinak gyerekei, csak nevükből kiveszik azt a gyatra köznépi utalást. Felmenőik átmeneti "eleste" után ellenzékbe vonulnak, majd miután a török meggyengülése miatt a vár visszakerül, eljátsszák a profi várvédőket és a visszafoglalás színjáték (lásd MDF) szereplőitől szép lassan átveszik a vezetést. Kapisztrán Jánost leváltják posztjáról, mert elavult nézeteket vall. Helyette odakerül ifjabb vörösdiplomás vitéz Amerigo Seceres Subhungaricus, aki haverjaival (régi megszólítás) elkezdi privatizálni a Duna felé eső bástyát. Hunyadi Jánost annyira későn értesítik a támadásról, hogy azt a saját szemével is észreveheti cirka két hónappal a vereség után. A csapatokat mutyibiztosok állítják fel, a kiképzés a dunamenti privát kúriák ingyenes tatarozásából áll. Török támadás esetén a vezetés összezár, felelős nincs, a többiek tehetnek mindenről. A nyilvánvaló vereséget úgy próbálják meg elkerülni, hogy rendszeresen érdemi ajánlat nélkül tárgyalgatnak a törökkel, egy-két követ feje odavész, de legalább megvan az illúzió, hogy nem húzogatják az oroszlán bajszát. A várvédés derekán nagyon képzett vezetőt találnak Fleto harci néven, aki bizonyítottan elmebeteg, de nem baj, jól jön az még az események során. Vezetésével komoly sikereket aratnak, minden irányítás az ő kezükbe kerül, ledől az északi, nyugati bástya, tűz pusztít, de nincs baj, a reformcsata jól halad annak ellenére, hogy a vár nagy része már a töröké. További vívmány az erkölcs és az igazság fogalmak új definíciója, hiszen nem kell itt a berögzött, elavult jelentés. Mindezek kidobolását az SZDSZ-nél olvasható nagyon profi alkuszok végzik, miközben a déli bástya védőinek ételét eszik.
SZDSZ: Ugyancsak a régi megrontók gyermekei, csak épp nem a hadnagyoké, hanem a tábornokoké. Ezrével van köztük a Konstantinápolyi irtózat túlélőjéből, belőlük jobbára képzett vallatók, vagy történészek lettek, akik az esztétikához is értenek. A déli bástya védőit megvetik, mert pórnép. Kapisztrán Jánost leváltják posztjáról, és bebörtönzik aljas indokkal elkövetett tömeg elleni uszítás vádjával, ha rajtuk múlik meg is hal a cellában. Helyette a Földközi-tenger keleti partvidékéről odakerül négy-öt alkusz, aki krízis esetén a megfelelő szellemben tudja védeni a vár érdekeit. A vár ugyanis már magánkézben van, sorsa fontosabb, mint az országé. Hunyadi Jánosnak méregpoharat küldenek, ha nem jön be, akkor a fenti pár alkusz jó ismerőse, gyerekkori szomszédja - akik egyébként orrgyilkosok - veszik a kezükbe az ügyet. Mikor mindez kiderül, akkor előjön a régi érvrendszer: a déli bástya védőinek a helyzet miatt ingerült szavai súlyosan sértik a hajós kereskedők önérzetét, ilyet már láttak nagyban Konstantinápolynál, ahol a százötven kereskedőből ötszáz csak úgy tudott elmenekülni, hogy ötezer otthagyta a fogát. Ilyet nem lehet hagyni, a törökkel megegyeznek, eladják nekik a várat a déli bástya húszéves ingyenbérleti jogát megtartják, majd addig csökkentik az ott lévő katonák terheit, míg azok belehalnak. A többi sereget leszerelik, az ország védelme az eredményeket oly fényesen hozó alkuszok dolga.
FIDESZ: SZDSZ felügyelet mellett kerültek a komoly várvédői posztra, csak azok jól eltolták, ezek meg kinőtték magukat. Kapisztrán János fontos pozíciót kap, de ennek mibenlétéről ő maga sem tud. Hunyadi 1457-ben értesül az eseményekről, utóbb vitéz tettei miatt fényes kitüntetésben részesül. A kiképzést a féllábú Tomaschek von Deutsch vezeti, aki életében nem látott kardot. Hetente elítélik a fenti két vezetés negatív eredményeit, nem győzik hangsúlyozni, hogy Európa többi részén nem így védik a várakat - igaz, ők még az életükben nem találkoztak törökkel. Garantálják, hogy az ő vezetésükkel a várat pár éven belül megvédik, mindennek kidobolását rábízzák az SZDSZ tényleg nagyon profi alkuszaira. Rendszeresen beszélnek a déli és a többi bástya seregeinek egyesítéséről, de ez soha nem történik meg. Szónokuk és vezérük Victorius Orbanus Futballicus olyan sikeres, hogy a bástyavédők döntő többsége ezt el is hiszi, és ebben a fenti két vezetés kudarcai meg is erősítik. Tárgyalásaik megváltoztatják a történelmet, a vár nem augusztusban, hanem októberben esik el. Erről természetesen a büdöskomcsik tehetnek, akik nem léptek az antalli demokratikus katonai útra, ismét lásd MDF. A nép körében minden beszédük ellenére komolyan felmerül a kérdés, hogy most ők mit is akarnak, és mitől jobbak, mint a fenti kettő. A népet állítólag majd hazaküldik kép pofonnal, bár erről is csak beszélnek.
KDNP: Furcsa társaság, vezetésük az van, beosztva a Fidesz vezérkarba alhadnagy szinttől lefelé. Tagságuk, seregük nemigen van, aki mégis, az teljesen mást csinál, mint a vezetés (ismét lásd az antalli örökséget az MDF-nél). Ők annyira keresztények, hogy Kapisztrán Jánosnál és Hunyadi Jánosál is lényegesen képzettebbek elméletben, így véleményük szerint nincs rájuk szükség. Le is váltanák őket, de csak 1457-ben lesz Fidesz törökügyi kongresszus, és addig meg van kötve a kezük, nem tehetnek semmit. Viszonylag tűrhetően beszélnek a déli bástya védőivel, csak ők nemigen értik, hogy most akkor mi is van, mert félő, hogy mire megértik, éhenhalnak az SZDSZ tehercsökkentése alatt.
MDF: A vár védelmét hosszú idő után ők veszik vissza a haza régi megrontóitól. Létrehozzák az antalli örökséget, ami Kapisztrán János tasmániai missziójából, Hunyadi uradalmainak privatizálásából, ő magának Csukcs-földi kiküldetéséből áll. További fontos teendőjük a régi törökmagyar alapszerződés aláírása, majd egy félkegyelmű őszapó által a vezetés teljes átadása a már megújult MSZP-nek azután, hogy kiderült, amit ők védelmi rendszerváltásnak hívtak, az zugkocsmákban csak a "terített betli" néven emlegetik. A várvédés során számos fontos dolguk van, hiszen nem könnyű jóban lenni a déli bástya védőivel, a törökkel, a vezetéssel és a már emlegetett alkuszokkal egyszerre. Természetesen, ha kell, akkor a déli bástya védői egy-két generáció erejéig nem számítanak, csak a rendszer működjön, bár ezt a dolgot igazából senki sem érti. Érdemi tevékenységükről, pláne a pozitívokról irodalmi műalkotás születik és több száz év után bekerül a rekordok közé, "minden idők legvékonyabb könyve" címmel.
Kommentár: A déli bástya védői időnként összeszedik magukat, és felszólalnak saját érdekük és a józan ész rendje szerint. Időnként kisebb alakulatokba tömörülnek, részt kívánnak venni a vár védelmének megszervezésében. Ekkor ők a fenti pártok szemében és szavaival szélsőséges csürhe, akik különben is csak egy-ketten vannak. Néha alapítanak kisebb osztagokat, régi szóval gárdákat, akiktől félni kell, mert a fenti pártok szerint ők találták ki a fenti konstantinápolyi irtózatot, tehát fel kell őket oszlatni. A déli bástya védőit - bár sokkal többen vannak - sűrűn zaklatják a vár körül lakó sátrasok, és ők ez ellen védekezni próbálnak. Ezért különösen időszerű a vár érdekében a déliek megregulázása a tábori orvosok elküldése, az étel fejadag csökkentése és egyéb, a Földközi-tenger keleti partvidékén már jól bevált módszer használatával. Ennek széles körben való kihirdetése - mint minden már jó ideje - szintén az alkusz-szónokok dolga. A déli bástya védőit gyakran éri továbbá az a vád a szakértő Fidesz-KDNP soraiból, hogy olyan amatőrök és botorok, hogy képesek lennének akár még nekimenni is a töröknek.
Kapisztrán és Hunyadi ezt tette. A vár és az ország megmenekült. "Hála" a későbbi óriási szakértőknek később mégis elesett, mint az ország is.
Azért Isten áldja a nevüket!
A déli bástya túlélőinek utódai a középső bástyáról, 2008
|