Hírek : Karcsa: a templom és a tündérek |
Karcsa: a templom és a tündérek
2013.06.28. 10:55
Emma néni emlékére...
Mivel a hétköznapok reménytelenségével már elteltünk, arra gondoltunk, látogatást teszünk a mese még élő „hazájába”, Karcsára. Nem mondhatnánk, hogy csak egy ugrás Pesttől, csaknem 300 kilométer, de van, amikor egy aprónak tűnő élményért is érdemes néhány órát utazni. Felvérteztük magunkat az elérhető infókkal, s ráadásképp Emma nénivel, a – talán utolsó – karcsai mesemondóval.
Hogy együtt mehettünk, nagy szerencse, mert már útközben megtudtuk tőle, hogy dacára a tudományos leírásoknak, a karcsai templomot igazából a tündérek építették, és azért nincs tornya, mert az odaszánt ezüstharangot a tündérek a folyóba ejtették.
De most még csak az autópályán robogunk. Mivel a szomjúság és a szükség nagy úr, egyetértésre jutunk abban, hogy tartsunk egy kis pihenőt. Önuralmat gyakorlunk, és kibírjuk a tokaji borvidék kapujáig. Kis jóindulattal takarosnak mondható, némileg westerndíszletes kocsma kínálja magát. S a csalódás: a folyóbort még a pultos hölgy sem javasolja, palackozottban pedig csak édes van. Bárdolatlan kérdésünkre, miszerint néhány kilométerre Tokajtól ez természetes dolog-e, a válasz, nincs rá igény. Kárpótlásként festői környezetben gurulunk tovább, először a tokaji lankák, majd a Bodrogköz homokdombjai, buckasorai kísérnek, és végre megérkezünk. Míg Emma néni hazamegy, mi körülnézünk a Karcsa-tavaknál. Megdöbbenésünk kétirányú, az egyik, hogy megértjük, miért születtek a helyi legendák: a vízben álló erdők látványa (a kristálytiszta víz az árnyékok miatt mintha fekete lenne) még a legföldhözragadtabb ember képzeletét is megmozgatná. A másik viszont az előző gondolat inverzeként az, hogy ki lehet ugyan az a barbár, aki egy nagyobb területen kivágva a fákat, létrehoz egy szabályos négyzetet, hogy ott majd horgásztó lehessen, és vonzza a „turistákat”…
Miután döbbenetünkből föleszméltünk, irány egy vendéglátóhely. Étel semmi, de egy hónap múlva, ha meglesznek az engedélyek, kaphatunk hamburgert. Azt már mondanunk se kell, hogy itt is a legjobb bor az „egydolláros” egri bikavér. Kis autózás Karcsán, ahol a fagylaltos étkezésre inkább a közeli Szlovákiát javasolja, „ott olcsóbb és jobb”, de bármerre indulnánk, a legközelebbi étterem harminc kilométer. Marad a helyi bolt, viszont kinyitják nekünk a Nagy Gézáról elnevezett, felújított művelődési házat, amelynek udvarán egyszerű, de ennyi viszontagság után fenségesnek tűnő étkünket elfogyaszthatjuk (májkrém, zsemle). Nagy Géza gyűjtőmunkája tette mesenagyhatalommá Karcsát, a hatvanas évektől gyűjtötte, rendszerezte és publikálta a meséket. A tájházban külön szoba őrzi emlékét, és rengeteg még feldolgozatlan hangfelvétel vár arra, hogy újra az olvasók elé kerüljön.
A falu legnagyobb nevezetessége a református templom. Amikor körüljárjuk, s belépünk a templomba, jön el a pillanat, amiről a bevezetőben szóltunk – már nem érdekes a hosszú út, a vendéglátás hiányosságait felejtettük. Az alapja egy Árpád-kori körtemplom – a kiszomborival együtt a legrégebbi szakrális tereink közé tartozik –, ezt bővítették tovább a tizenharmadik században a johannita lovagok (vagy a tündérek, ugyebár).
De már a legendás mesemondó Emma néniért megyünk, sietnénk haza. Noszogatásra még le kell ülnünk, meg kell kóstolnunk a lapcsánkát (krumplis prósza, tócsni, tócsi, cicege, lepcsánka), mi tagadás nem esik nehezünkre, mégis megismerhettük a helyi ízeket, ráadásul igazán autentikus forrásból.
Forrás: http://mno.hu
|