Magyar Kálvária
Szepesi Bódog 2006.11.06. 15:45
Trianonban 1920. június 4-én az elvakultság, rövidlátás, gyűlölet és gonoszság feldarabolta az ezeréves Magyarországot. Kényszerségből, külső erőszak nyomása alatt a magyar nemzetgyűlés, 1920. november 13-án törvénybe iktatta a trianoni igazságtalanságot, és azóta két újabb, a többinél szomorúbb gyásznapja van a magyar nemzetnek: június 4., és november 13.
Minden igaz magyar honleány és honpolgár szíve mélyén érzi az égbekiáltó trianoni igazságtalanságot. Az un. "trianoni békét" nem ismerjük el, mert erkölcstelen. Magyarország ezeréves földjébő1 egy talpalatnyit, egy rögöt sem adunk fel.
- Minden erőnkből követeljük az igazságtalan "békeszerződés" felülvizsgálását, igazságon és közös megegyezésen létrejött békét. Nem lesz addig megelégedés és jólét ebben az országban, de Európában sem, amíg a rajtunk elkövetett igazságtalanságot jóvá nem teszik. És ha nem teszik jóvá békés úton, lángba borul egész Európa. Belepusztul az egész földkerekség több ezer éves civilizációja, és borzalmas nyomor üti majd fel a fejt mindenütt.
Mi magyarok minden eszközzel azon vagyunk, hogy Európa lelkiismerete ráeszméljen a gyalázatos igazságtalanságra, amelyet Európa "békecsinálói " Trianonban ránk erőszakoltak.
Hogy Európa és az egész világ figyelmét felhívjuk a Magyarországgal szemben elkövetett igazságtalanságra, - kőbe vésettük szent hitünket, hogy "hiszünk Magyarország feltámadásában. "
Magyar Kálváriát létesítettünk, az elsőt hazánkban, hogy ide, mint nemzeti búcsújáróhelyre elzarándokolhasson minden igaz magyar, aki erőt, bíztatást, vigaszt és hazánk szebb és jobb jövőjének előkészítésére és megteremtésére irányuló önzetlen, nemzeti munkához kitartást akar meríteni.
A Sátoraljaújhelyen épült Magyar Kálvária keletkezésének történetét, rendeltetését, állomásainak ismertetését, a társadalmi felbuzdulást, amely létrehozta, jelen kis füzetben foglaljuk össze - örök emlékezetül - a késői utódok számára, kiegészítve Sátoraljaújhely megyei város rövid történetének és neve2etességeinek ismertetésével.
Szolgáljon e kis füzet útikalauzul mindazok részére, akik a Magyar Kálvária állomásait végig imádkozzák, és legyen "Vade mecum" ja, hű kísérője, és útbaigazítója mindenkinek, aki Sátoraljaújhelyre jön. A Magyar Kálvária Sátoraljaújhelyen a magyar feltámadásban való rendíthetetlen hitben született meg.
Csonka országunknak két őrtálló hűséges leánya van. Az egyik a nyugati határszélen: Sopron, a "Civitas fidelissima", a másik Északkelet kapusa: Sátoraljaújhely, amely éppúgy megérdemli ugyanazt a kitüntető címet, mert legnehezebb óráiban és ijesztő szorongattatás közt olyan szívósan állott ellen a cseh inváziónak, mint Sopron az osztrák "Anschluss" képtelen gondolatának
Sátoraljaújhely, 1936. év Szent István királynapján. Szepesi Bódog
|