Hírek : 185 éve született a szabadságharc költője |
185 éve született a szabadságharc költője
2008.01.03. 16:10
Petőfi Sándor
(Kiskőrös, 1823. január 1. – Segesvár, 1849. július 31.)
Petőfi Sándor művészete, életútja, személye és elvszerű magatartása nemzeti értékeink közé tartozik; nemzeti mitológiánk része immár másfél évszázada. Számos verse (a hazáról, annak tájairól, az emberi kapcsolatokról, és érzésekről, a forradalomról) benne él a magyarság tudatában, műveltségünkben. Mindezekkel együtt és mindezeken túl: világszerte ismert és elismert költőnk.
Munkásságában a kor legjelentősebb irodalmi és szellemi jelenségei fonódnak össze, alkotnak magas szintű egységet. Hamar túllépett a szentimentális almanach-lírán. Költői világának szerves része lett a romantika, de annak szélsőségeit ugyancsak gyorsan elhagyta. Költészeti forradalma az egyéniség kifejezése jegyében bontakozott ki; az egyszerűség, a közvetlenség, a természetesség és a könnyedség párosult az ő verseiben magas fokú kifejezőkészséggel, megteremtve a "lírai realizmust" (Barta János)
A "korláttalan természet" (szabadság és természetesség) érvényesítésére törekedett minden szinten. Költészetét és sorsát a népért, a nemzetért, sőt az emberiségért való elhivatottság is alapvetően meghatározta. A liberalizmuson (a társadalom minden rétegének érdekérvényesítését szolgáló irányzaton) túllépve demokrata, sőt radikális forradalmár lett. A népköltészet azért szándékozott uralkodóvá tenni az irodalomban, hogy azzal a nép társadalmi felemelkedését is elősegítse: "Hogy a nép uralkodni fog a költészetben, közel áll ahhoz, hogy a politikában is uralkodjék" A nemesi Magyarország elmaradottságát keményen ostorozta, a reformkori küzdelmek élére állt, a forradalomnak már vezéralakja volt, idővel szimbólummá vált. Eszmevilágának középpontjában a szabadság állott; a szabadságharc költő-katonája és vértanúja lett.
Folyamatos és kivételesen nagy hatását is bizonyítja, hogy halála óta minden társadalmi rendszer kialakította a saját Petőfi-képét, egyedül érvényesnek hirdetve azt. A népi, a nemzeti, a demokrata és a forradalmár jelzők váltakoznak ezekben az eszményképekben, más-más hangsúllyal és aránnyal. Költészeti forradalma több évtizede alapvetően kijelölte a magyar líra fejlődésvonalát.
|