Karcsa - Bodrogközi Radikálisok
Karcsa - Bodrogközi Radikálisok
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 
Linkek
 
Zenekarok
 
Hírek
Hírek : Árpád-kori riválisok harca a bodrogközi el Clásicón

Árpád-kori riválisok harca a bodrogközi el Clásicón

  2023.04.01. 10:45

„Karcsáról még macskát sem hozunk” – mondták évszázadokon át büszkén a páciniak, akiket a szomszéd faluban bárókerti urizálóknak csúfoltak. A futballpályán sohasem volt kegyelem gemesek és kotorcások között – folytatjuk a Hátsó füves bodrogközi barangolásait.


Gödör?”
Az.”

Nagy a baj: Vakles György büntetőrúgása olyan balszerencsésen sikerült, hogy utána mentőt kellett hívni

A párbeszéd a karcsai öltözőben hangzik el, a narancssárga ruhás mentősfiú és a hordágyra felsegített játékos között, vagy húsz perccel a Taktaharkány elleni bajnoki mérkőzés lefújása után. „Hányszor mondtam, hogy fel kéne tölteni már azt a rohadt lyukat?!” – bosszankodik a körülötte álló társaknak a stoplisától, sportszárától, sípcsontvédőjétől megszabadított sérült, majd keserves szisszenéssel jelzi a mentőápolónak, hogy nem jó, amit a bokájával épp csinál.

Karcsán a játékosok foghatták a fejüket, ez nem az ő napjuk volt

De ezen a napon szinte semmi sem volt jó. Bár kétszer is vezetett, 4–3-ra kikapott a karcsai csapat, a játékos-edzőként a meccsen felavatott Vakles György pedig két góljával sem tudta megmenteni a helyzetet, sőt, éppen a másodiknál történt meg a baj. A Karcsa büntetőhöz jutott, ő az együttes vezéreként odaállt a tizenegyespont mögé, a bírói sípszó után komótosan nekifutott, ballal belelépett a gödörbe, jobbal meg elrúgta a labdát. Az eredmény: gól és bokaszalag-szakadás. Gólöröm helyett pedig fájdalmas gyötrődés a földön.

A képhez tartozó alt jellemző üres; 20230305_2040_SZM-1024x682.jpg a fájlnév
A Diósgyőr NB I-es sakkozója ezúttal elvétette a lépést

Munkájában is visszaveti a meccsbaleset a 41 éves sárospataki testnevelő tanárt, aki a Diósgyőr NB I-es sakkozójaként pontosan tudja, mit jelent, ha kiütik a bástyát. Életében volt már egy-két meglepő lóugrása, például tíz évig Írországban dolgozott, miközben a dublini FC Transilvania nevű amatőr futballcsapatot erősítette. Az Erdélyre utaló elnevezés nem véletlen, a játékoskeretet többségében az ír főváros kelet-európai vendégmunkásai, magyarok, románok, moldovaiak adták.

Az amatőr futballvilág fölé is beúsztak a profi közeg sötét fellegei

Változik a világ, Erdély kicsit Írországba költözik, az írországi minták pedig beszivárognak a Bodrogközbe, bár a karcsai csapatnál a Dublinban megszokott havi 200–250 eurós „amatőr” pénznek a töredéke, győzelmenként 9000 forint a helyi prémium.

Teljes összpontosítás az öltözőben: a légy is abbahagyja a zümmögést, hogy megértse a lestaktikát

A legfőbb jutalom, a Pácin elleni siker dicsősége azonban anyagiakban nem mérhető: a szomszéd falu elleni ősi vetélkedés dimenzióit nem kilencven percekben, hanem évszázadokban mérik.

Bár errefelé körben szinte mindenütt megszűnt a futballélet, a bodrogközi el clásico manapság is regionális csúcsesemény, amelyen nyerni vagy veszíteni elsősorban nem három pontot, hanem büszkeséget, rangot, megbecsülést lehet.

A Mágocsyak és a Sennyeyek egykori pácini kastélyában ma az úri világot bemutató kiállítás működik

Na, viszontlátásra!” – fordul vissza teátrálisan a kastélyhoz vezető úton Siklósi Péter pácini falugondnok, amikor a díszes kapunál bemutatkozásképpen elmondjuk, az interjú során Karcsáról is kérdeznénk.

A képhez tartozó alt jellemző üres; 20230303_1021_SZM-1024x682.jpg a fájlnév
Siklósi Péter falugondnok gyermekként a Sárvirág-legelőn focizott társaival két-két leszúrt botra

Aztán csak megenyhül, elmeséli, hogy gyerekkorában a Kerek-tónál, a Sárvirág-legelőn focizott társaival két-két leszúrt botra, a felnőtt csapat mérkőzéseinek varázsát pedig kölyökszurkolóként, majd játékosként is megtapasztalta a Bárókertben. Hallgatta nem egyszer, nem tízszer, amint a pácini tábor félelmetes zúgását visszhangozza a kastélydomb a Karcsa elleni tüzes csata során. Állítja, a két település között a viszony akkor mérgesedett el igazán, amikor összevonták a termelőszövetkezeteket, és a pácinit a Karcsai Dózsa MGTSZ alá sorolták.

A néphatalom visszavág: az egyszerű emberek játéka beköltözött az urak parkjába

Ki tudja, az adminisztrációs átrendeződésben talán a társadalmi revans politikai szempontja is közrejátszott, ellensúlyozta Pácin késő reneszánsz kori kastélyának úri közegét, a Mágocsyak, Sennyeyek által képviselt kiváltságosok hagyományos fölényét. Vitathatatlan, a bárói környezet hatással volt a falubeliekre, a pácini lányok a kastélybeli előkelő hölgyek szokásait elirigyelve már az 1930-as években dauerolták a hajukat, nem szégyellték felvenni a miniszoknyát, és a bálban városias foxtrottot táncoltak.

A parasztlányoknak megtetszettek a kastélybeli szokások, már az 1930-as években daueroltatták a hajukat

A falubeli földművesek idővel megszokták az automobil látványát is, nem keresték már a kerekek mögött a masinába rejtett lovak lábát, mint a furcsa gépezet első felbukkanása idején. Sennyey Miklós bárót a neve napján szépen felköszöntötték a pácini gyerekek, a felnőttek illedelmesen elhívták a lakodalmakba (általában nem ment el, de küldött némi elkölthető nászajándékot), a kastélyban dolgozók a nagylelkű úrtól új lábbelit kaptak karácsonyi figyelmességként.

Karcsa és Pácin között a távolság négy kilométer, a hagyományokban mégis sokszor fényévnyinek tűnt

És hogy milyennek látszott ez a miliő négy kilométerrel távolabbról? A karcsaiak szemében a pácini nép rongyrázó, urizáló, mihaszna életstílust követett, nem állta a kemény munkát. De nem kellett félteni a páciniakat sem, ők jellemzően a karcsaiak egyszerű gondolkodását szólták meg. „Karcsán felhajtották a legyet a padlásra, s elvették a lábtót, hogy ne tudjon lejönni” – csúfolódtak, a legények pedig rátartian mondogatták: „Karcsáról még macskát sem hozunk, nemhogy asszonyt!”

Feszült viszonyok, elleplezett foltok, betapaszthatatlan sebek

Azért csak megesett, hogy keresztbe házasodtak a két faluban, ahogyan a két futballcsapat között is akadt játékosmozgás, néha súlyos szurkolói átkokat és évtizedes haragot szülve.

Baráti összejövetel a tizenhatoson belül

Ma már csak a meccseken van meg a régi ellentét. Nem baj, ha bárhol veszítenek is, csak egymás ellen ne! Karcsa meg Pacin egymás ellen nem szeret veszíteni! Ez így van ma is! A fiatalok jóban vannak, de a meccs miatt még ma is ugratják egymást. Jöttek haza a busszal, mondták: – Ki van téve Karcsán a fekete zászló!” – idézte Viga Gyula, a környék néprajzkutatója 1999-ben egyik pácini forrását.

A képhez tartozó alt jellemző üres; 20230305_2029_SZM-1024x682.jpg a fájlnév
Nincs az a rendfenntartó, aki gemesek és kotorcások között békét tudna teremteni

A két falu közötti sértéseknek se vége, se hossza – a néha szimbolikus, néha nagyon is valóságos ellentét hátteréről szóló tanulmányban olvassuk azt is, hogy a páciniakat tradicionálisan gemeseknek csúfolták (állítólag megették a rossz húsú vízimadarat, a gémet), a karcsaiakat pedig kotorcásoknak (mivel egy helyi gyékényfajta lisztes gyökerét fogyasztották ínségeledelként).

A karcsai templom falai már a 12. században álltak, meccs előtti imák százainak lehettek tanúi

Még a 12. századból megmaradt, ódon hangulatú karcsai református templom eredetmondájához, pontosabban a hiányzó harang magyarázatához is történelmi bosszantás párosul. „Jaj, a kisujjam” – rázták meg időnként a páciniak gúnyosan a kezüket, utalva a néphagyományban őrzött elbeszélésre, amely szerint „odaát” az Árpád-kori templomépítésnél szorgoskodó angyal megütötte az ujját, és sajnálatos módon beleejtette a harangot a Karcsa folyó vizébe.

Görbe ösvények házasságban, futballban is előfordultak

Visszatérve a huszadik század piszkálódásaihoz: a termelőszövetkezetek összevonását egyesek az eltérő falukarakter alapján úgy kommentálták, hogy Pácin feleségül ment Karcsához. A képzelt házasság ellen persze mindkét fél örök időktől mereven tiltakozna, nászéjszakáról meg pláne szó sem lehet – bár itt óhatatlanul eszünkbe jut az ellenfél legyőzésének vulgáris szurkolói hasonlata –, a huszadik századi futballélet fordulatai azonban segítenek megérteni a fenti metaforában érzékeltetett szerepeket.

Az egykori hattyústó helyén a helybeli gyerekek lelkesedése jelzi, nem ez a pácini futball hattyúdala

Más vidéken is előfordult a második világháborút követő években, hogy az úri csipkét izzadt futballdresszre cserélték, a kastélyok, kúriák elárvult kertjébe előszeretettel telepítették be a falu futballpályáját az 1950-es, 1960-as években. Így történt a Hátsó füves sorozatban korábban említett helyszínek közül Fehérvárcsurgón, Mándokon, Papon, Anarcson, Tuzséron, Kállósemjénben, Tiszadobon, Leveleken, Vaján, Berkeszen, Székelyen, Demecseren, Sényőn.

Tornazsák, isitáska, napközi: iskoláscsapat érkezik tréningezni a bárókerti pályára

És így esett Pácinban is, ahol a világháború és a szovjet megszállás kisöpörte a Sennyeyeket otthonukból, a kastélyépületben a szocializmus időszakában óvoda, iskola és szolgálati lakás kapott helyet, a nép szórakozása, a labdarúgás pedig a Bárókert egykori halastavának medrében zajlott tovább.

Paronai Tamás a pácini labdarúgás szíve: játszik, szervez, edzést tart

Ahol egykor a bárókisasszonyok hattyúi siklottak a vízen, most éppen tíz-tizenkét éves kis focisták edzenek Paronai Tamás vezetésével. A tréner maga is ugyanitt és ugyanígy kezdte valamikor, éles meccsen az első gólja előtt bátyjától, Tibortól kapta a passzt („Vezette a kapusra egyedül, de megállt, hogy bevárjon, és kiabált türelmetlenül: »Gyere már! Gyere már!«”).

Aggódhatnak Karcsán, a pácini utánpótlás már készül a jövő tüzes csatáira

A pácini futballélet kulcsszereplője 43 évesen még be-beszáll a felnőttek mérkőzésén is, és az apjától öröklött mintát már saját fiai is viszik tovább, a kisvárdai utánpótlásban. Pályafutása csúcsaként emlegeti, amikor Karcsát az ő fejes góljával verte meg a csapat 2–1-re, a pácini futball „intézményi” hátterét biztosító Tóth Tamás kocsmárosnak aznap este nem volt panasza a fogyasztásra.

A pácini csapat az 1990-es években, a kép jobb szélén Barati Attila, az éhségsztrájkoló polgármester

Sokáig szinte csak helyiek játszottak Pácinban, aztán amikor kifutott bátyámék generációja, elkezdtünk fogyatkozni, egyre több idegent kellett igazolni – ad számot az idők változásáról. – Nekem a pácini futball a szívügyem. Mielőtt meghalt a korábbi futballszerető polgármester, Barati Attila, megkért engem, hogy vigyem tovább a csapatot.”

Öltözői emléksarok a pácini labdarúgás korábbi nagyjainak tiszteletére

Az említett faluvezető neve 1993-ban vált országosan ismertté, amikor a határ szlovákiai oldalára eső Nagykövesd polgármesterével, Jakus Péterrel közösen tizenhárom napon át tartó éhségsztrájkot folytatott azért, hogy nyissák meg az évtizedekre kettévágott Bodrogközben a két település közötti határátkelőhelyet, megkímélve a helyieket a szembeszomszédhoz vezető nyolcvan kilométeres plusz kanyartól. Az akció sikerrel járt, 1995-ben átadták a Pácin–Nagykövesd határállomást (postai címe: Pácin, Európa utca 7.), onnantól kezdve a település vezetője akadálytalanul vihette a futballcsapatot az azóta is legendáktól övezett felvidéki turnékra.

Fényes idők tanúi Karcsán: Baba Árpád, Kocsmárszki Gusztáv és Milinki László

Eközben Karcsán sem állt meg az élet, de még mennyire nem! Milinki László, a település mai polgármestere a nyolcvanas évek közepén egy szezonban 68 gólt rúgott, de nem csak erre büszke. Karcsa valamikor galvanizáló nagyhatalom volt, a tsz-üzemből a fénykorban műszakonként nyolcszáz bicikli gurult ki, manapság viszont egész más a falu specialitása: a helyi farmon háromszáz emu és strucc szolgálja ki az ínyencek nyugat-európai felvevőpiacát, arról nem beszélve, hogy a száraz, tömör emukolbász fogyókúrásoknak is kitűnő csemege.

Meccs előtti dopping: kinek a banán, kinek a szotyi

És akkor még a pálinkáról szó sem esett! „Tudják, hol lehet itt jó pálinkát kapni? – teszi fel hamiskás mosollyal a beugratós kérdést a faluvezető. – Látják ott azt a tornyot? Na, ott nem!”

„Bezzeg a mi időnkben…”

A karcsai labdarúgás legendáriuma pedig olyan bőséges, hogy Nagy Géza, a település monográfiájának szerzője csak a sportághoz kapcsolódó kalandokkal könnyedén megtölthette volna Az ezeréves Karcsa krónikája című, 665 oldalas opusát.

Ősi csapatkép a régi karcsai játékosnemzedékről

Itt azonban kizárólag a futballtörténeti nevezetes ősmozzanatot idézzük a műből: „Futball 1927 őszén került először a faluba. Az első labdát akkor vették meg úgy, hogy közösen adták össze az árát. Látták ugyanis, hogy a becskedi uradalomba szegődött mezőkövesdi summásfiúk – akik között néhány futballista is volt – egy vasárnap a legelő szélén futballoztak. Ennek hatására itt is tért hódított, és még a lefutójátékot is kiszorította.”

Ahol karcsai helyett karcsit mondanak, ott a csapatban is teljes az egyenlőség. Karcsi vagy te is, Sanyi?

A vonzalom pedig évtizedekkel később is megmaradt, bizonyítják ezt a Kocsmárszki Gusztáv egykori játékos archívumából előkerült lenyűgöző fényképek, és egykori csapattársa, Baba Árpád élő emlékei is.

Betekintés a bodrogközi futballvilág titkaiba

Gyerekkoromban előfordult, hogy nagy hóesés után leemeltük az ólajtót, azzal toltuk le a havat, és a jegen fociztunk – idézi fel a mai törzsszurkoló, aki az egyházi építőmunkából is kivette a részét, 1969-ben édesapjával tette fel az új vascsillagot a református templom tetejére. – Aki a jegen tud focizni, mindenhol tud! Voltak itt nevezetes történetek…”

Ami a fényképen nem látszik: Baba János, a karcsai futball legendája mankós lábbal bicegett oltárhoz

Augusztus huszadikán, pénteken játszottunk Pácinnal, nyertünk kettő egyre, a bátyámnak, Jánosnak egy ütközés során eltört a lába. Másnap volt az esküvője, begipszelt lábbal bicegett az oltár elé. A Pácin elleni rangadót nem lehetett kihagyni. A katonaságtól mindenki hazakérte magát arra a napra valamilyen indokkal, bizony, nekem is hányszor meghalt a nagymamám!”

A bodrogközi rangadó kedvéért a sánták is eldobják mankóikat

Mesélik, a Karcsa–Pácin vagy Pácin–Karcsa mérkőzésre messzebből, Ricséről, Sátoraljaújhelyről, Sárospatakról is szinte konvojban érkeztek a nézőkkel teli Wartburgok, Trabantok, és egy-egy feszült alkalommal néha még a kés is előkerült.

Bodrogközi futballművészet

Kocsmárszki Gusztáv elmondása szerint a kilencvenes években költséghatékonysági megfontolásból szóba került a két csapat összevonása, ám a terv körülbelül annyira tűnt kivitelezhetőnek, mint a bárókerti hattyú és a karcsai strucc keresztezése.

A karcsai futballmitológia a Tó sörözőben bontakozik ki teljes gazdagságában

Pácinban egy meccsen én is kaptam az asszonyoktól – idézi fel Milinki László polgármester a karcsai csapat törzshelyének számító Tó Sörözőben, üveges Kőbányai mellett. – Bedobást végeztem el éppen, amikor éreztem, hogy valami csattan a hátamon. Hátranéztem, és láttam, hogy pácini asszonyok ütnek zöld napraforgógóréval.”

Két lábbal a szárazföldön

Pácinban a pálya sem volt semmi nagy esőzések után! Előfordult, hogy a kastély felőli távolabbi szögletzászlónál hatvan centi mély víz állt, de még a tizenhatosnál is húsz centi tocsogott. Kapusuk, Cumi, vagyis Kerekes Tihamér kitűnő úszó volt, az egyik védése után lemerült a víz alá, várt vagy egy percet, aztán amikor már elkezdtünk aggódni, egyszer csak felugrott, és előre rúgta a labdát.”

A képhez tartozó alt jellemző üres; 20230305_1163_SZM-1-1024x660.jpg a fájlnév
Megállt az idő: a gól előtti utolsó pillanat

Micsoda meccsek voltak! Egy alkalommal biciklivel hozták át a cigányzenészeket Pácinból, hogy győztes meccs után húzzák a csapatnak Anti bácsi kocsmájában. A nagybőgős kapaszkodott elöl, a prímás hátul, úgy érkeztek meg. Ott meg aztán rázendítettünk a pultnál: »Ahogy én ívelek, nem ível úgy senki…«”

Paronai József a kispadról figyeli fiát és unokáit

Pácinban a bárókerti pálya mellett beszélgettünk Paronai Józseffel, a csapat korábbi játékosával, a kastély melléképületében nevelkedett sportemberrel.

Miként alakították ki a futballpályát az 1950-es években a kastély kertjében?

Valamikor a báró halastava volt a helyén, a régiek elbeszéléséből tudom, hogy oda bejárni sem lehetett, csak az uraság engedélyével. A terep a világháború után is évekig vízben állt, gyerekkori emlékképeim vannak a pályaépítésről. Hordtuk le a latyakot, vagy száz traktor szállította a homokot a közeli bányából, míg végre száraz lett a talaj. Idővel aztán még a fű is kinőtt rajta.

Miért kellett a csapatnak elköltöznie a korábbi helyszínről? Volt a lépésben valamiféle osztályharcos töltet, üzenve, hogy visszafoglalja a nép az urak földjét?

Ilyesmire nem emlékszem. Előzőleg vagy kétszáz méterre, az Esze Tamás utcában, a tsz-major alatt folytak a meccsek, a kastélypark alkalmasabb helyszínnek tűnt. Én magam a közelben nőttem el, a családunk itt lakott, a báró egykori konyhájának épületében.

A finom mozdulatot Sennyey báró komornyikja is megirigyelte volna

Különleges a környezet, erről körbenézve magunk is meggyőződhettünk.

Minket kényszerűségből költöztettek be ide, miután 1956-ban leégett az otthonunk a falut pusztító nagy tűzvészben. Egy néni kenyeret sütött, a kéményből kipattant a szikra, kigyulladt a nádfedeles tető, és a tűz sorra terjedt tovább a többi házra. A faluban huszonhét ház semmisült meg. Hatéves gyerek voltam, a határból jöttünk haza éppen ebédre, amikor kezdődött a baj. Engem a szomszéd házba menekítettek, de szörnyű volt látni a pusztuló jószágokat, a disznókat, a nyulakat, a repülés közben lángra kapó galambokat. Édesanyám próbálta menteni, amit lehetett. A haja a ráhulló parázstól lobbot vetett, csak egy évvel később nőtt vissza, csúnya égési sérüléseket szenvedett a fején.

Emlékszik az első pácini meccsére?

Azt nem lehet elfelejteni! Karcsa ellen játszottunk, 6:1-re nyertünk, ez 1964-ben történt. Én tizenöt éves voltam, igyekeztem helytállni, a második félidőben görcsöt kaptam a fáradtságtól. Akkoriban óriási ünnep volt minden meccs, a Karcsa elleni rangadóra hét-nyolcszázan is összejöttek, már két héttel a bajnoki előtt ment a szöveg a két falu között. A református istentisztelet végeztével a pappal együtt tódult ki a nép a pályához.

Paronaiék – a pácini futballcsalád

Mindkét fia a pácini csapat meghatározó játékosa lett, Tamás ma játékos-edzőként vezeti az együttest, és már itt futkosnak a pályán az unokák is. Ennyit számít a családi hagyomány?

Én nagyon szerettem futballozni, úgy látszik, eltanulták tőlem. Annak idején ez magától értetődő volt. Nem is nagyon akadt más szórakozás, a hatvanas években csak a tsz-ben működött tévékészülék, hatvan-hetven gyerek minden délután benépesítette a pályát. Ma nehezebb a helyzet, máshonnan kell toborozni játékost, különben megszűnne Pácinban a labdarúgás.

A tollat el lehet rakni, a cikknek vége

A Hátsó füves bodrogközi barangolásainak következő részében: a tanyavilág futballja.

Aktualitások, események, friss információk a Hátsó füves Facebook-oldalán.

Forrás: nemzetisport.hu

 

 

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 
Óra
 
Jobbik
Lezárt szavazások
 
Előre hozott választás
Lezárt szavazások
 
Hősök napja
Lezárt szavazások
 
Naptár
2020. Március
HKSCPSV
24
25
26
27
28
29
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
Számláló
Indulás: 2006-06-24
 
Üzenőfal
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mi várható az éven?
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
Kormány
Lezárt szavazások
 
Reform
Lezárt szavazások
 
Schengeni csatlakozás
Lezárt szavazások
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!