Hírek : Hatvan éve távolították el a magyarországi kommunisták Tildy Zoltán köztársasági elnököt |
Hatvan éve távolították el a magyarországi kommunisták Tildy Zoltán köztársasági elnököt
Haas György 2008.07.31. 17:42
A magyarországi kommunisták 1948 tavaszán indították meg a "végső harcot" az 1945 utáni demokratikus köztársaság felszámolására. Ennek részeként Rákosiék július végén erőszakos módszerekkel lemondatták Tildy Zoltán kisgazdapárti köztársasági elnököt, és helyére a szociáldemokrata párt likvidálásában elévülhetetlen érdemeket szerző Szakasits Árpádot ültették.
1948 tavaszán Moszkva elérkezettnek látta az időt, hogy a teljes kommunista hatalomátvételt Magyarországon is megvalósítsa. A Szociáldemokrata Párt erőszakos felszámolása után beindították az előkészületeket Tildy Zoltán köztársasági elnök eltávolítására. Először arra gondoltak, hogy az államfő feleségét fogják letartóztatni, és zsarolni Tildy Zoltánt, majd nem tudni, milyen meggondolásból veje, Csornoky Viktor elhurcolása mellett döntöttek. A Moszkva által irányított kommunista politikai rendőrség megbízta Szász Bélát, a Külügyminisztérium elnöki osztályának helyettes vezetőjét, hogy futárként menjen Kairóba, ahol Csornoky Viktor egyiptomi követként szolgált. Szamosi főhadnagytól kapta meg az utasításokat, hogy milyen feladatokat kell végrehajtani. Kairóban akkor már ott voltak az oroszok hűséges ügynökei: Kallós Ödön mellett Nagy Péter (még a közelmúltban is mint irodalomtörténész a Magyar Tudományos Akadémia tagja volt), aki még Csornoky Viktor washingtoni diplomáciai szolgálata idején Sík Endrével rendszeresen küldte a jelentéseket Moszkvába.
1948 májusában érkezett Tildy Zoltánné Kairóba, hogy meglátogassa lányát, Csornoky Viktor feleségét.
Csornoky leveleit akarták az ügynökök megszerezni, amelyeket az emigrációba kényszerített vezető diplomatákkal váltott. Szász Béláéknak sikerült a magyar követ páncélszekrényét feltörni, és az értékes iratokat magukhoz venni. Csornoky Viktor 1948. július 21-én érkezett Budapestre. Az osztrák fővárosba eléje utazott Szeleczky tanácsos autóval. Felesége, Tildy Erzsébet súlyos betegen Kairóban maradt. A Nemzeti Múzeum mögötti Eszterházy-palotában, ahol nemcsak az államfő hivatala volt, hanem a lakása is, Csornoky Viktor tájékoztatta apósát és anyósát felesége állapotáról, majd arról beszélgettek, hogy az elnök fiatalabb fia, Tildy László és felesége Egyiptomba fognak utazni. Másnap Csornoky a Külügyminisztériumba ment, és onnan nem tért többet vissza. Egyes jelentések szerint a minisztériumban le akarták tartóztatni, de ő revolvert rántott, és csak tűzharc után tudták lefogni az ÁVH emberei. Az államfőnek egy ÁVH-s tiszt adta át veje Walter PPK gyártmányú revolverét. Tildyné, miután veje nem tért vissza a Külügyminisztériumból, telefonon próbált a minisztériummal kapcsolatot teremteni. Miután ez nem sikerült, a Tildy család felvette a kapcsolatot Rákosi Mátyással. Tildy Zoltánnénak Rákosi megbeszélést ajánlott a kommunista párt központjában. Tildyné ezt elutasította, ugyanakkor Rákosi nem volt hajlandó a Köztársasági Elnöki Hivatalba menni. Kompromisszum jött létre, a találkozás Tildy Zoltán idősebb fiának a lakásán jött létre, amelyet Rákosi megérkezése előtt hatvan ÁVH-s vett körül. A beszélgetés alatt Tildyné hazug árulónak nevezte Rákosi Mátyást, aki fehér arccal fogadta az elnök feleségének felháborodását. Mire Tildyné visszatért az Eszterházy-palotába, már lecserélték a testőrség hátterében szolgálatot teljesítő kommunista politikai rendőrséget. Ezzel egy időben az elnöki hivatalt távbeszélővonalon is elvágták a külvilágtól. A Budapesten szolgálatot teljesítő külföldi diplomaták nem merték a köztársasági elnököt keresni, még emlékükben élt, hogy milyen módon tüntették el Wallenberget az oroszok kísérőjével együtt.
Tildy Zoltán eltávolítására azért is szükség volt, mert a köztársaságból a népköztársaságba történő átmenetnek egyetlen akadálya volt: a kisgazdapárti Tildy Zoltán köztársasági elnök személye. Erőszakos eltávolítása külföldön is nagy vihart kavart volna. Mindent elkövettek, hogy Tildy Zoltán távozása kifelé ne úgy jelenjen meg a közvélemény előtt, hogy erőszakos úton távolították el.
1948. augusztus 16-án költöztették el a Tildy családot az Eszterházy-palotából házi őrizetes fogságuknak első állomására, a Harangvirág utcába, a mai indiai követség épületébe. A dombtetőn álló épületet éjjel és nappal kivilágították. A lehallgató berendezést még Farkas Vladimir (Farkas Mihály honvédelmi miniszter ÁVH-s tiszt fia) szerelte fel a szomszéd házban. Néhány hónap után újabb döntés született, hogy a családot át kell költöztetni a Budakeszi út 46.-ba, mivel az addigi objektum védelmét az ÁVH nem tudta olyan jól ellátni. A családtagok közül csak azoknak a személyeknek kellett menniük, akik az elnökkel együtt addig az Eszterházy-palotában laktak.
A Budakeszi úti épületet magas kőkerítéssel vették körül, és annak belső falát fehérre meszelték, hogy az őrtornyokból az őrség jobban láthassa, ha esetleg valaki menekülni próbálna. Itt is reflektorfénnyel világították meg az épületet, ahol a foglyokat tartották.
Csornoky Viktortól teljesen elszigetelték őket, nem engedték meg, hogy a család ügyvédje képviselje a bíróság előtt a védelmét.
Nyolc évig tartott Tildy Zoltán fogsága, csak az 1956-os szabadságharc előszele hozta meg a szabadulását.
Haas György
|