Karcsa - Bodrogközi Radikálisok
Karcsa - Bodrogközi Radikálisok
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 
Linkek
 
Zenekarok
 
Hírek
Hírek : 85 éves lenne Csurka István

85 éves lenne Csurka István

  2019.03.28. 08:13

Minden elismertsége és egzisztenciális biztonsága dacára Csurka nem bírt nyugton maradni.

A nyolcvanas évek elejétől – bár csak jól értesült pesti hírforrásokból – már lehetett hallani „a Csurka” nyilvánosság előtt elhangzott, nem éppen cenzúrázott beszólásairól, sarkosan megfogalmazott véleményeiről

Csurka félelmet nem ismerő módon nyílt volt és egyértelmű. Szenvedélyesen szerette a hazáját és ezt nem tudták neki megbocsátani. Minden fenyegetés ellenére csak mondta, írta, amit mondania, írnia kellett. Látó ember, vagy több, lényegesen több, próféta volt. Viselte a próféták sorsát is úgy, mint a régiek.
Csurkát mindenki értette. Szerettük, és siratjuk szüntelen. (Papolczy Gizella)


Sokan és sokat tudtak az 1950–60-as évek piszkos ügyeiről. Különösen azok, akik közel kerültek a politikához, médiához, irodalomhoz, a szocialista-realista kultúrához. Ilyen személyiség volt Csurka István, közismert szereplője a kortárs irodalomnak, újságírásnak és színjátszásnak.

A békési gyökerű Csurka Péter újságíró fia Budapesten született – 1934. március 27-én –, azonban egész gondolkodását és későbbi politikusi pályáját áthatotta a vidéki családi háttere. Gyermekkorát Békés városában töltötte, a protestáns alföldi parasztváros szelleme, a trianoni román határ közelsége, majd az otthonát, szerettei életét megtépázó 1945 utáni rendszerváltozás sérelmei sohasem hagyták megbékülni a magyar sorssal. Apja féltestvérét román bíróság ítélte sokévi munkatáborra, valóságos csoda, hogy ezzel a „káderlappal” felvették 1952-ben a Színház- és Filmművészeti Főiskola dramaturgia szakára. A tizennyolc éves vidéki fiú, ifjúsági diszkoszvető bajnok abszurd jelenség volt a pesti, akkor Vorosilov úti diákotthon lakói között, „a leendő dramaturg és az apja, aki éppen a kordélyozást hagyta abba, feketézéssel indította el a fia fővárosi életét” – írja Csurka 2006-ban megjelent önéletrajzi regényében. A pár év alatt íróvá sarjadt fiú lakva ismerte meg az elkövetkező évtizedek pesti művész elitjének minden titkát.

A Kádár-kor népszerű írója

Csurka első novelláskötete Tűzugratás címmel jelent meg 1956 szeptemberében, majd az októberi események nyomán – voltaképp egy tízperces politikai felszólalásáért, és mert a főiskolai nemzetőrség vezetőjévé választották – 1957. március 4-én letartóztatták. A belügyi hatóságok, hetekig tartó kihallgatás után, amelynek során súlyosan bántalmazták, Kistarcsára internálták. Ilyen előzmények után írattak alá 1958-ban a fiatal házas és apa Csurka Istvánnal egy együttműködési nyilatkozatot. A Történeti Hivatal által  részére 1999-ben átadott, majd az író által nyilvánosságra hozott dokumentumok bizonysága szerint „Raszkolnyikov” senkiről nem tett terhelő jelentést, az állambiztonsági szervek „az együttműködés teljes hiánya miatt alkalmatlan személynek” nyilvánították. Az 1960-as évek közepétől kezdve már a róla begyűjtött jelentések alapján minősítették őt a „szocializmus eszméivel szemben ellenséges személynek”.

A kommunista állam által ellenőrzött könyvkiadás és filmipar így sem sajnálta a pénzt Csurkától: sorozatban láttak napvilágot kisebb-nagyobb regényei, elbeszélései – az 1959-es Hamis tanútól A ló is emberen és a Nász és pofonon át a Magvető kiadó vaskos életműsorozatáig. Sorra megfilmesített történetei – a Hét tonna dollár, a Kertes házak utcája, a Mi újság Pesten? – sikerét végül a színdarabjai teljesítették ki, így lett Csurkából a Kádár–Aczél-korszak páratlanul népszerű szerzője. Volt olyan évad, hogy öt-hat fővárosi kőszínházban játszották a darabjait táblás ház előtt, a Ki lesz a bálanya?, a Deficit, a Döglött aknák, a Házmestersirató vagy a Nagytakarítás szériái a huszadik századi magyar dráma sikertörténetében Herczeg Ferenc és Molnár Ferenc rangjára emelték Csurka István színpadi munkásságát. A hatalom két József Attila-díjjal és az akkori magyar világban elképesztő bőségű anyagi elismeréssel honorálta a „szocialista kultúráért” végzett fáradozásait. Szabadon utazhatott külföldre, nem volt más dolga, mint írni és megosztani a társaságát – meg a honoráriumait – szegényebb színész barátaival és könnyű kezű művész ismerőseivel.

„Nehézfiú” a politikában

Minden elismerése és egzisztenciális biztonsága dacára Csurka nem bírt nyugton maradni a New York kávéház írói törzsasztalának és a lóversenypálya pesti vagányainak köré­ben. A nyolcvanas évtized elejétől enyhülő külpolitikai légkörben – akkoriban még csak a jól értesült pesti hírforrásokból – már lehetett hallani „a Csurka” nyilvánosság előtt elhangzott, nem éppen cenzúrázott beszólásai­ról, sarkosan megfogalmazott véleményeiről. A Belügyminisztérium III./III–3–A ügyosztálya már 1976 végén leporolta a régi dossziét, újat nyitott a drámaíróról, ezúttal a realistább „Zsokénak” átkeresztelve az egykori Dosztojevszkij-regényfigurát. Egy 1980. május 28-án készült, informátorjelentésen alapult jegyzőkönyv szerint az ellenzéki Krassó György egy, a szamizdat kiadványával „kapcsolatos szabályokat igyekezve betartani, egy esetben tett kivételt, amikor találkozót kért Csurka Istvántól, akinek egy kávéházban mutatta meg a Naplóban lévő bejegyzéseket.” Csurka „egy kis pénzt adott a Naplóhoz, és örült, hogy már ilyen is van” – olvasható az író-politikus visszaemlékezésében. Az Írószövetség 1981. évi közgyűlésén az elnökség tagjává választották Csurkát, a demokratikus ellenzék körül nyüzsgő holdudvarból sűrűn érkeztek jelentések a „Zsoké” nevű célszemélyről, akit végül a legérzékenyebb pontján próbáltak megzsarolni: letiltották a színdarabjait, szilenciumot rendeltek el számára a sajtóban és hivatalos könyvkiadásban. De ezzel már nem tudták visszafogni a „Nehézfiút”: válaszként megkezdte közszereplését a politika színpadán.

Csurka 1985 júniusában részt vett a gorbacsovi „glasznoszty” légkörében megrendezett monorierdei értelmiségi találkozón. A meghívottak – köztük Kis János, Bauer Tamás, Konrád György és más politikus vigécek – előtt elsőként ő olvasta fel az erre az alkalomra írt, Új magyar önépítés című programesszéjét,
amelynek itthon és külföldön is híre ment.

A sokszínű monorierdei társaság nem sokáig fért meg egymással. A lakiteleki Lezsák Sándor tanár kertjében 1987 szeptemberében összegyűlt száznyolcvan ember már az egységesülés szellemében latolgatta „Magyarország esélyeit” egy várható világpolitikai fordulat esetén. A főszervező Csoóri Sándor mellett Bíró Zoltán, Für Lajos, Fekete Gyula, Kiss Gy. Csaba, Szabad György, Püski Sándor és mások – a népi baloldalról is érkező vendégek – társaságában Csurka István is alapítója lett a rendszerváltó Magyar Demokrata Fórumnak.

A rendszerváltás rögös útján

Csurka számára még hatályban volt informálisan a közlési tilalom, amikor 1987 végétől kezdve a Magyar Rádió Vasárnapi Újság című műsorában elkezdte felolvasni közéleti kommentárjait. „Igen sokakban keltett megütközést a budapesti MSZMP pártbizottság október 23-ával kapcsolatos állásfoglalása” – kezdődik az 1989. július 23-i vasárnapi jegyzet. „A javaslat el van hibázva. Ez nem szokatlan. Híjával van az erkölcsi érzéknek. Ez sem. Kapkodnak a budapesti kommunisták. Ez viszonylag új jelenség, de érthető. Közülük sokan nagyon áhítják már a nemzeti kiegyezést, ami az ő szemükben nem volna egyéb annál, mint hogy minden bűnük el van felejtve.”

Csurkának ez a fajta, a bukott rendszer urai­val szembeni megalkuvást nem ismerő politikai stílusa huszonhárom év múltával, a Magyar Fórum című hetilapjában napvilágot látott, sok száz gépelt oldalt kitevő publicisztikáiban egy szemernyit sem változott.

Az MDF-ben az „alapító atyák” egyikének számított, stabil tagja volt az elnökségnek, a nehéz ember azonban nehezen fért össze a párt elnökével, a klasszikus értelmiségi és européer Antall Józseffel. A politikai és személyes ellenszenv megterhelte a Fórumot is, amin csak rontott Csurka 1992-ben papírra vetett néhány gondolata. A következő évi kongresszusi szavazás (az elnöki posztról) az író-politikus vereségével végződött, majd a népnemzeti radikálisokat tömörítő mozgalomra támaszkodva, 1993 nyarán megalapította a Magyar Igazság és Élet Pártját. A MIÉP másfél százalékot szerzett az 1994. évi parlamenti választáson, majd – a rendszeres, nagy tömeget megmozgató utcai rendezvényei eredményeként – 1998-ban bejutott az Országgyűlésbe. Ez volt Csurkának és mozgalmának a politikai zenitje, 2002 óta minden téren hanyatlott, fogyatkozott a parlamentből kiszorult MIÉP jelenléte, befolyása a hazai közéletre.

A pártelnök utoljára, már nagybetegen emelte fel tiltakozó szavát a szegedi tüntetésen a magyar kormányt és az országunkat ért külföldi politikai támadások ellen. Hat éve, 2012. februárban halt meg. Csurka István az írást feláldozta a politika oltárán, politikusként a drámaírást.

Forrás: gondola.hu

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 
Óra
 
Jobbik
Lezárt szavazások
 
Előre hozott választás
Lezárt szavazások
 
Hősök napja
Lezárt szavazások
 
Naptár
2026. Május
HKSCPSV
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Számláló
Indulás: 2006-06-24
 
Üzenőfal
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mi várható az éven?
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
Kormány
Lezárt szavazások
 
Reform
Lezárt szavazások
 
Schengeni csatlakozás
Lezárt szavazások
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!