Háborús hõseikre emlékeztek negyedik alkalommal június 13-án a karosiak a református templomban.
A rendezvény fõszervezõje a karcsai Vajda Sándor, így számolt be lapunknak az eseményrõl:
- Hogyan jött az ötlet és a kezdeményezés a részedről, hogy a II. világháborúban elesett karosikatonákról megemlékezzél?
- A megemlékezés gondolata először Jáger Zsolt karosi fiatalember agyából pattant ki. Egy ifjúsági szervezet tagjai voltunk mindketten, így elég gyakran találkoztunk. Zsolt a beszélgetéseink során hívta fel a figyelmemet az emléktáblára, mely a karosi templomban van elhelyezve, de még nem volt sem megkoszorúzva, sem megáldva. Az emléktáblán szerepel Zsolt nagyapjának a neve, s ez Őt, mint hozzátartozót is érintette. Elhatároztuk, hogy valamit teszünk ennek érdekében, és egy ökumenikus istentisztelettel egybekötött koszorúzást kezdtünk el szervezni. A szervezés kezdeti időszakában Zsolt nem tudott aktívan részt venni, sok elfoglaltsága miatt (munkahely, iskola), valamint Nekem volt szélesebb körű ismeretem a majdani résztvevőket illetően, így nagyon hamar magamra maradtam, mint főszervező. Szerencsére a környékbeli lelkészek, valamit a kulturális műsor szereplői készségesen vállalták a felkérést és összejött az első koszorúzás 2007-ben. A helyiek először meglepődtek, hogy a szomszéd településről szervez valaki megemlékezést náluk, de hamar elfogadtak, és segítségemre voltak a lebonyolításban.
- Hányadik alkalommal rendeztétek meg az eseményt és hogyan sikerült a tavalyi évekhez képest idén?
- Az idén már negyedik alkalommal találkoztunk a karosi református templomban. Most is a helyi önkormányzattal és a karosi református egyházközséggel közösen szerveztük a megemlékezést. Az előző évekhez hasonló koreográfia szerint zajlott a rendezvény. Ökumenikus Istentisztelettel kezdődött, melyet Vincze Marianna –református lelkész, valamint Szepesi Szilárd – görög katolikus atya, celebrált. Az istentisztelet után kulturális blokk következett, melyben közreműködött: Szabó Ágnes /karcsai ref lelk/, Czinke László – vers, Pocsai Ferenc /makkoshotykai ref. lelk./ – előadás, Fülöpné Vadon Erzsébet /semjéni ref lelk/, valamint a Dámóci asszonykórus – ének. A koszorúzáshoz a díszsorfalat a BAZ megyei lovas és huszár bandérium tagjai állták. Annak ellenére, hogy a program fő szervezői politikai tevékenységet folytatnak, és ilyen minőségükben szervezik évek óta, a templomi műsorban nincs politika, maximum a koszorúzásnál hangzik el a szervezet neve. Az idén a szervezőkőn kívül – Jobbik Karcsa-Bodrogköz szervezet, Karosi Önkormányzat, Etelköz Karos alapítvány, Karosi Polgárőrség – két újabb szervezet is koszorúzott. Meghívott vendégként Egyed Zsolt országgyűlési képviselő – Jobbik, illetve a Rákóczi Szövetség képviselői helyezetek el koszorút az emléktábla alatt . A megemlékezés végén egy szeretetvendégséggel vártuk az érdeklődőket a művelődési házban.
Az előző évhez képest annyi változás történt, hogy az idén ismét vasárnap délután tartottuk a koszorúzást. Tavaly egy különleges vendég kérésére – Csurka István író, a MIÉP elnöke – szombaton volt megtartva. Az Ökumenikus Istentisztelet az idén ismét meg tudott valósulni, tavaly a katolikus atyák sajnos nem tudtak részt venni a megemlékezésen. A kulturális részt minden éven más és más kevésbe ismert, vagy méltatlanul elhallgatott magyar költő versei köré építjük. Az első évben Wass Albert, majd Gyóni Géza, tavaly Sajó Sándor, az idén pedig Reményik Sándor művei hangzottak el. Fő szervezőként azt mondhatom, hogy jól, gördülékenyen sikerült az idei rendezvény. Arra külön ügyeltünk, hogy ne legyen „üresjárat” és hallgatóság figyelmét végig lekössük, illetve, hogy a lényeget – a megemlékezés lényegét megismerjék. A végén sokan megköszönték a meghívást, és a fáradozásainkat.
Az idén is szinte megtelt a református templom, pontosan nem tudnám megmondani, hogy hány fő vett részt, de kevés volt az üres pad. A vendégek egy része Karosból tevődött össze, sokan jöttek át a szomszédos Karcsáról, ahonnan az önkormányzat busza szállította az érdeklődőket, valamint sokan jött Zemplén városaiból, településeiről. Összességében a távolabbról érkezők száma meghaladta a helyiekét. A korábbi rendezvényekre a szomszédos tájegységről – Rétközből – is sokan eljöttek, az idén sajnos az árvízi védekezés miatt nem tudtak jönni.
- Jövőre hogyan szeretnéd ezt a programot lebonyolítani?
- Jövőre is hasonló koncepció szerint szeretném lebonyolítani. Sok „mozgási” lehetőségünk nincs a templom adottságai, illetve az Istentisztelet jellege miatt. A dalok, versek kiválasztásával tudjuk színesíteni a rendezvényt. Az idén sajnos nem tudott eljönni Erdei József előadóművész – betegség miatt, aki az első két koszorúzáson szavalt, ámulatba ejtve a hallgatóságot. Őt mindenképpen szeretnénk jövőre meghívni. Tervben van egy komolyabb zenés kulturális blokk beépítése a műsorba. Anyagi lehetőségeink korlátozottak, de az önkormányzattal közösen meg tudtuk szervezni a rendezvényt. Remélem jövőre sem lesz másként, és azt is, hogy a helyiek nagyobb érdeklődést tanúsítanak a koszorúzás iránt. Végső soron Számukra szervezzük, az Ő hozzátartozóinak a neve olvasható az emléktáblán, de az utóbbi időben egyre kevesebb karosi arcot látok.