Hírek : ZSARNOKI URALOMBÓL NEMZETI EGYSÉG |
ZSARNOKI URALOMBÓL NEMZETI EGYSÉG
2006.10.19. 18:03
Az 1956-ot megelőző idő magyar állapotát Illyés Gyula 1950-ben írt, de betiltott verse, az „Egy mondat a zsarnokságról” jellemzi legtalálóbban. A vers illusztrálja a zsarnoki uralom alá kényszerített ember alapélményét, a teljes kiszolgáltatottságot.
Azt a felismerést tudatosítja, hogy az államhatalomnak az élet minden területére kiterjedt korlátlan uralma elviselhetetlenné teszi az életet, megfosztja a személyiséget és a nemzetet emberi méltóságától, megfosztja öntudatától, önismeretétől, önazonosságától. 1956. október 23-án a magyar nép ezzel a totális zsarnoksággal szállt szembe. A keserűség egy megcsalt, kiszolgáltatott, elnyomott nemzet szenvedéseiben érlelődött egy hosszú évtizeden keresztül. Félmillió ártatlan ember elhurcolása, megbüntetések, kitelepítések, internálótáborok, kuláklisták, koncepciós perek, ávósterror előzték meg ezt a forradalmat. Ebben a forradalomban egy nemzet közös akarata szólalt meg, mert nem egyetlen kizsákmányolt osztály, nem egyetlen elnyomott népréteg kereste benne a maga igazát, hanem a totális emberi kiszolgáltatottság ellen lázadt fel egységesen egy egész nemzet. Nem véletlen, hogy az Irodalmi Újság forradalmi száma 1956. november 2-án Petőfi „Ismét magyar lett a magyar” című versével indult. Ez a nemzeti közakarat néhány nap alatt hiánytalanul megfogalmazta és kinyilvánította a korszerű európai életforma alapelveit: az egyéni szabadságot, a nemzeti függetlenséget, az ország semlegességét, az önkormányzatot, demokráciát és a többpártrendszert. Ezekben a követelésekben a teljes nemzeti egység nyilvánult meg. A forradalmi kormányt a nemzet irányította, a kormány csak követte a nemzet akaratát. A miniszterelenök is csak a forradalom napjaiban nőtt fel a nemzet méltó képviseletére. November 2-án még legjelesebb íróink arról tanúsítottak, hogy csodát művelt az „emelkedő nemzet” (Németh László), „kivívta történelmének legnagyobb és első győztes forradalmát” (Déry Tibor). Azután bekövetkezett november negyedikének hajnala, amikor a miniszterelnök néhány mondatos rádióbeszéde a nemzeti tragédiát jelentette be: ... „Ma hajnalban a szovjet csapatok támadást indítottak fővárosunk ellen azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy megdöntsék a törvényes magyar demokratikus kormányt.”...
Böjtös László Építész. Cleveland városában tiszteletbeli magyar konzul, és évek óta vezető egyénisége a Magyar Baráti Közösségnek.
|