Hírek : „Mentsük meg II. Rákóczi Ferenc szülőházát!” |
„Mentsük meg II. Rákóczi Ferenc szülőházát!”
Kovács Attila 2006.07.03. 17:35
Hajdú Jenő egy idősödő, ízig-vérig magyar úriember, a Borsiban bejegyzett II. Rákóczi Ferenc Emléktársaság elnöke. A Rákóczi-család múltjáról és jelenéről szóló ismeretei roppant szerteágazóak és oroszlánrészt játszott abban is, hogy a híres fejedelem szülőháza nem lett végérvényesen az enyészeté!
„Mentsük meg II. Rákóczi Ferenc szülőházát!”
Hajdú Jenő, a Borsiban székelő II. Rákóczi Ferenc Emléktársaság elnöke
1676-ban egy kis felvidéki falucskában látta meg a napvilágot II. Rákóczi Ferenc, Magyarország egyik legnagyobb történelmi személyisége, az 1703 és 1711 között tartó „Tiszaháti-felkelés” vezére. Borsi, a szülőfalu, klasszikus magyar sorsú település. Trianon óta többször is országot cserélt, hiszen előbb Csehszlovákia, majd 1938-1945-között ismét Magyarország része volt. A II. Világháborút követően újból Csehszlovákia, majd 1992-től az önállóvá vált Szlovákia fennhatósága alá tartozik. A csendesen hömpölygő Bodrog Borsi határánál hagyja el Szlovákiát, hogy aztán Felsőbereckinél belépjen Magyarország mai területére. Borsit több okból is érdemes felkeresni. Egyrészt nagyon közel van a mai határhoz, Sátoraljaújhelytől még 10 perc sem kell, hogy elérjük. Másrészt itt található a nagy fejedelemről elnevezett kastély, ahol Rákóczi született. Harmadrészt – ha van egy kis szerencsénk – összetalálkozunk Hajdú Jenővel.
Hajdú Jenő egy idősödő, ízig-vérig magyar úriember, a Borsiban bejegyzett II. Rákóczi Ferenc Emléktársaság elnöke. A Rákóczi-család múltjáról és jelenéről szóló ismeretei roppant szerteágazóak és oroszlánrészt játszott abban is, hogy a híres fejedelem szülőháza nem lett végérvényesen az enyészeté!
- Hogyan jött létre az emléktársaság? Mit kell tudnunk róla?
- Amikor a rendszerváltás itt – az akkori Csehszlovákiában – is végbement, a korábbinál szabadabb idők jöttek el. Tizenkilenc hónappal voltunk a változások után, 1991 tavasza volt. Tele voltunk új reményekkel, tervekkel. Nem volt ez másként köztünk, a helyi magyar kisebbség soraiban sem, sőt! Kerestük a lehetőségeket, annak módját, hogyan kapcsolódhatnánk be mi is a közéletbe. Minket, Borsiban élő magyarokat a dicsőséges fejedelem, II. Rákóczi Ferenc szülőházának sorsa aggasztott legfőképpen. Miután azonban arra nem volt erőnk, hogy magunkra vállaljuk ezt a feladatot, segítséget kerestünk. Az emléktársaság létrejötte ennek köszönhető. 1991. április 14-én alakultunk meg hivatalosan, rögtön 140 taggal büszkélkedhettünk! Úgy vélem, történelmi tettet hajtottunk ezzel végre, hiszen a fejedelem szülőfalujában megalakítottunk egy olyan társadalmi szervezetet, amelynek egyértelmű célja volt felkarolni minden olyan kezdeményezést, és törekvést, amelyek II. Rákóczi Ferenc örökségét ápolják, hirdetik. A szervezet azóta is folyamatosan gyarapodik, immár 234 tagot számlálunk. Ám ez csak a konkrét tagsággal rendelkezők száma, ugyanis az általunk szervezett rendezvényeken, ünnepségeken 4-500 résztvevő is jelen van! Szorosan együttműködünk a budapesti Rákóczi Szövetséggel és a körömi Rákóczi-szervezettel, továbbá kiadványokat is készítünk.
- Mit csinálnak ma a család leszármazottai? Vannak egyáltalán utódok?
- Sokáig tartotta magát az a hamis dogma, hogy a Rákóczi-család kihalt, és ma már egyáltalán nem élnek leszármazottak sehol a világon! Ezt azonban magam mindig is képtelenségnek gondoltam. Ezért az emléktársaságban végzett munkám során kutatásokba kezdtem, hogy tisztázzam ezt a kérdést. Nem is kellett sok idő, hogy siker koronázza a ténykedésemet. Vizsgálódásaim során kiderült, hogy nemhogy nem halt ki a Rákóczi-család, de mind a mai napig élnek leszármazottak, akikkel a szervezetünk már ki is építette a kapcsolatot.
- Ez nagy léptékű felfedezés! Hol élnek ők jelenleg?
- Franciaországban és Észak-Amerikában. Megismerkedésünk egyébként annak is köszönhető, hogy képletesen szólva a „hegy ment a Mohamedhez”, hiszen ők jöttek el évekkel ezelőtt egy kelet-európai körútra amiatt, hogy a Rákóczi-családhoz kötődő történelmi emlékeket felkeressék. Mi akkor találkoztunk össze egymással, amikor ők Borsiba is ellátogattak. Megtudtam tőlük, hogy II. Rákóczi Ferenc két fiát, Józsefet és Györgyöt a bécsi udvar szándékosan a züllésre nevelte, hogy elejét vegyék az esetleges felemelkedésüknek és annak, hogy ők is szembeforduljanak a Habsburgokkal, mint egykor édesapjuk tette. Mindenhol azt terjesztették, hogy mindkét Rákóczi-fiú utód nélkül halt meg, ez azonban nem igaz! Józsefnek született egy kislánya, Maria-Alizabet, akit egy kolostorban rejtettek el. Ennek a kislánynak a nyolcadik leszármazottja egy Rákóczi István nevű férfi. Szülei orvosok, és váltakozva Franciaországban, illetve Kanadában praktizálnak. István mindeközben az USA-ban tanul. Rendezvényeinken – hatalmas örömünkre – újabban állandó vendégek! A kapcsolat tehát él, miként a Rákóczi-dinasztia is!
- Arra kérném, röviden meséljen a Rákóczi-kastélyról. Ha jól tudom, igencsak hányatott sorsa volt a fejedelmi szülőháznak...
- Az nem kifejezés… Kérem, ez az épület disznóólként, marhacsűrként, áruraktárként, óvodaként, iskolaként, laktanyaként egyaránt „funkcionált”, és nem állok távol a valóságtól, ha azt mondom, nem véletlenül volt ez így. A csehszlovák propagandának mindig is szúrta a szemét, hogy – oly’ sok más emlék mellett – ez az épület is a magyarság évezredes jelenlétét igazolja ezen a vidéken! A története olyan gazdag, hogy arról külön könyvfejezetet írtam, ezért inkább egy-két érdekességet érdemes megemlíteni. Például azt, amikor egy itt szolgáló csehszlovák kiskatona holtrészegen, baltával esett neki a kastély aulájában található magyar nyelvű emléktáblának… Ennek köszönhető, hogy ilyen hiányos jelenleg is. Vagy az is érdekes, hogy akkoriban, amikor a Kelet-Szlovákiai Múzeum volt az épület bérlője, még az udvarra sem léphetett be senki…
- Csodálatos ez a fejedelmi szülőház annak ellenére, hogy az állapota most bizony meglehetősen lehangoló! Mit gondol, megmenekül a kastély?
- Ha rajtunk múlik, akkor biztosan! Ám nagyon fontos lenne, hogy többen, sokan összefogjunk e nemes cél érdekében. A csehszlovák majd később a szlovák állam mintegy 3 millió koronát költött eddig a kastély rekonstrukciójára, ám paradox módon az épület állaga eközben tragikusan rosszabbra fordult… A felújítást végzők felszedték a padlózatot, eltávolították a tető egy részét, rengeteg egyéb kárt okoztak, így az épület ki van téve a gyors enyészet veszélyének. Miután az állami támogatást teljesen megszűntették, így nekünk, a II. Rákóczi Ferenc Emléktársaságnak kellett a felújítás feladatát magára vállalni. Ennek költségei azonban tetemesek, ezért minden jó szándékú magyart ezúton is kérünk, hogy támogassa társaságunkat. Bennünket a „II. Rákóczi Ferenc Emléktársaság, Borąa (Borsi), 07632 Slovensko” címen érhetnek el! Kérjük, aki teheti, adományaival segítse elő II. Rákóczi Ferenc szülőházának megmentését! Mostanra egyértelművé vált, csak magunkra számíthatunk…
Kovács Attila
|